25 Ocak 2009 Pazar

Arı Kültürü Ocak Sayısı

Merhabalar,
Arı kültürü (Bee Culture) Ocak 2009 sayısı elime ulaştı ve bu sayı hakkında da içeriğini sizlere yazmak istedim kısaca. Hemen derginin başında yine konu arı ölümleri ve Bayer ile arıcıların biraraya geldiği bir yazı ile başlıyor. Burada ele alınan konu Bayer'in ürettiği ilaçların arı ölümlerine sebep olup olmadığı ve neler yapılacağı. İkinci önemli konu ise kendisini yakından tanıdığım Sue Cobey'nin yazısı "Genetik çeşitlilik ve değişimler" konusunu işlenmekte. Kanımca güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Daha sonra yine dergi yazarları tarafından ele alınan "kokular" sonra "kireç hastalığına detaylı bakış", yine çok çok önemli bir konu "böcek öldürücüleri, arılar ve mum" ki en önemli konulardan biri bu sayıda, sonra "doğal arıcılık", yine güncel bir konu"buz dağının ucu" ki burada KÇB (CCD) bağlı teşhisler ve virüs tespitinde yeni teknolojiler ele alınmakta. İlgi çekici başka bir yazı ise "Nosemayı durdurma" hakkında.
Yine geri bildirimleriniz ile bana dönerseniz size bu yazılardan bazılarını kısaca anlatma imkanı bulabilirim.
Saygılarımla,

3 yorum:

  1. Hocam merhabalar;benim sizden ricam bayer ilaçlarıyla ilgili açıklamalar konusunda ,arı ölümüyle ne ilgisi olabilir diye kafama takıldı ben şahsen bayerin ilaçlarını zaman zaman kullanmaktayım,teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. merhaba sayın hocam bu konuların hepsi birbriinden ilginç ve değerli. bende ilaçlar ve etkileri konusunu rica edeceğim sizden şimdiden teşekkür ederim..

    YanıtlaSil
  3. Tekrar saygı ve selamlarımla ..İrfan hocam yogun olduğunuzu biliyorum ancak vakit bulursanız ülkemizde arı yetiştiriciliğinin geleceği olan genetik çeşitlilik ve ve değişimler konusunu rica etsem sizden ayrıca bir sorum olacak kapalı populasyonlarla arıcılık yapıldığında genetik çeşitliliğin azaldığı herkesçe malum ancak arılığımıza dışarıdan arı getirmenin zararları ve arılığımızda genetik çeşitliliği nasıl sağlayabiliriz bu konuda bildiğiniz bir çalışma varmı ? teşekkür ve saygılarımla

    YanıtlaSil